bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Kako motivirati zaposlenike? Iskušajte 11 provjerenih načina

Ako ne znate kako motivirati zaposlenike osim financijskom stimulacijom ili dodavanjem nekih popularnih tzv. „perkova“ koje koriste neke svjetske kompanije, ovaj tekst ponudit će vam 11 rješenja koja su provjerena. Optimalno je kada ne odaberete samo jedan od načina motivacije, već kombinirate njih nekoliko.

 

Većina kompanija i dalje koristi primarno financijsku stimulaciju za motivaciju svog tima ili pojedinih članova iste. Iako je osiguranje adekvatnog honorara neophodno, financijska stimulacija nije ni u top 5 faktora koji će dugoročno držati vaš tim motiviranim. Ako ste to već pokušali, onda do sada već i sami znate da je to tako.

Radeći sa velikim brojem različitih pojedinaca, prateći promjene u organizacijama i uspoređujući uspješne motivirane timove od onih koji rade s vidljivim nedostatkom entuzijazma i pod parolom jer “moramo”, ovo su se pokazali kao ključni pristupi u motivaciji pojedinaca i timova:

  1. Priznanje i zahvalnost:

Većina ljudi bolje funkcionira nakon pozitivne reakcije, a ne nakon kritike. Događa se ipak često da su kritike redovite, a priznanja izostaju. U toj situaciji, zaposlenici mogu prestati biti motivirati jer osjećaju da se njihov trud ne vidi.

Prepoznajte i cijenite trud i postignuća svojih zaposlenika. Jednostavna zahvala, javno priznanje ili program nagrađivanja nefinancijskim nagradama mogu uvelike doprinijeti jačanju morala i motiviranju zaposlenika da rade najbolje što mogu. Ovdje je trik u tome KAKO I KADA komunicirate navedeno.

  1. Jasna komunikacija i postavljanje ciljeva:

Osigurajte da zaposlenici jasno razumiju svoje uloge, odgovornosti i očekivanja. Sjetite se zlatnog pravila: PODRAZUMIJEVANJE = NERAZUMIJEVANJE. U pozadini otpora u provođenju promjena često leži upravo nerazumijevanje, nejasnoća, nepovezanost vizije I aktivnosti na kojima zaposlenik radi.

Jednako tako, ciljevi koji su generalni (povećajte prodaju, dovedite nove kupce, unaprijedite uslugu..) primjeri su loše postavljenih ciljeva I komunikacije koja nedovoljno usmjerava pojedince ka konkretnom rješenju.

Još jedan važan faktor u postavljanju ciljeva, jest da su oni produkt zajedničkog rada. Oni od kojih se očekuje da ciljeve ispune, moraju biti uključeni u njihovo postavljanje. To znači dopuštanje zaposlenicima da doprinesu svojim idejama i preuzmu vlasništvo nad svojim ciljevima.

  1. Pružite im mogućnosti rasta:

Jedan od najboljih načina kako motivirati zaposlenike jest nuditi im prilike za profesionalni i osobni razvoj. To može uključivati ​​pružanje programa obuke, mentorstvo i planove razvoja karijere ili neki benefit koji ima utjecaj na privatne ciljeve pojedinca.

Zaposlenici su motiviraniji kada vide jasan put za napredovanje i osjećaju podršku na svom profesionalnom putu te osjećaju direktnu korist za sebe I svoje okruženje.

Savjet: saznajte što za pojedinaca znači rast i koji tip edukacije cijeni, a nemojte u njihovo ime birati edukacije i područja, tjerati ih na seminare i onda to navoditi kao pruženi benefit.

Benefit je ono što je sam zaposlenik ocijenio kao takav. Osim toga, edukacije se računaju kao olakšice te je to za vašu tvrtku jedan dodatan bonus.

  1. Identificirajte dominantne potrebe

Poznati transformator i motivator Tony Robbins, često spominje u svom radu koncept 6 ljudskih potreba. Zašto su one važne, zato što upravo one direktno utječu na naše dominantno ponašanje. Stoga, ukoliko želimo utjecati na nečije ponašanje (tako i svoje) moramo razumjeti važnost ključnih potreba te osobe.

Ukoliko bolje razumijete koje su dvije dominantne potrebe vašeg člana tima u tom trenutku, moći ćete prilično precizno odgovoriti na iste i razumjeti što ga motivira te na to i utjecati. Zatražite stručnu procjenu i pomoć u prepoznavanju dominantnih potreba vaših managera, koristeći strategic intervention coaching metodu.

  1. Osnaživanje i autonomija:

Mikromenadžiranje ubija volju za svakim dodatnim samostalnim radom jer zaposlenik unaprijed zna da će nadređena osoba dati točno određene smjernice, a zaposlenik ih trebamo samo izvršiti.

Dajte zaposlenicima autonomiju i osnažite ih da donose odluke i doprinose svojim idejama. Kada zaposlenici osjećaju povjerenje i imaju osjećaj vlasništva nad svojim radom, postaju motiviraniji i angažiraniji.

  1. Stvorite pozitivno radno okruženje:

Njegujte pozitivnu radnu kulturu koja cijeni otvorenu komunikaciju, suradnju I poštovanje. Potaknite timski rad, slavite uspjehe i stvorite poticajnu atmosferu u kojoj se zaposlenici osjećaju ugodno dijeleći svoja mišljenja i ideje.

Savjet :Neizrečena očekivanja, jednosmjerna komunikacija, fokus na slabosti a ne na snage, neki su od glavnih izvora izostanka poticajne atmosfere.

  1. Pružite redovite povratne informacije:

Davati učinkovit feedback ne znači držati “bukvicu” zaposlenima. Potrudite se da saznate I naučite davati kvalitetan I efikasan feedback, kako biste pomogli zaposlenicima da poboljšaju svoj učinak.

Povratne informacije trebaju biti specifične, pravovremene i usmjerene na rast i razvoj ističući snage i prilike za zaposlenog a ne fokusirajući njegovu pažnju samo na greške I njegove mane. Redovite provjere omogućuju zaposlenicima da razumiju svoj napredak i uvedu potrebne prilagodbe. Jedna od najučinkovitijih metoda u svijetu se pokazala ona u kojoj dajemo 3 pozitivna aspekta i istaknemo samo jedno za poboljšanje.

Pritom je važno da taj jedan ne slijedi nakon izraza “ali” nego gradimo na snagama daljnji prostor za poboljšanje sa veznikom “I”(za još bolje rezultate u budućnosti, bilo bi dobro (navesti što želite da osoba unaprijedi) _______).

  1. Dobrobit zaposlenika i ravnoteža između poslovnog i privatnog života:

Podržite dobrobit svojih zaposlenika promicanjem ravnoteže između poslovnog i privatnog života i davanjem prioriteta njihovom mentalnom i fizičkom zdravlju. Potaknite stanke, ponudite fleksibilne mogućnosti rada kada je to moguće i osigurajte sredstva za upravljanje stresom.

Nekom je bitno da može jedan dan u tjednu raditi od kuće, nekom je bitno da završi s poslom u 16h, nekom su bitne pak treće stvari. Klizno radno vrijeme, ali ono koje odgovara i tvrtki i zaposleniku, može puno učiniti da se zaposlenik ne osjeća u stresu kada mu privatne životne situacije nisu u skladu s politikom tvrtke. Najplastičniji primjer bio bi roditelj koji dovodi i odvodi dijete iz vrtića. Onaj kome je radno vrijeme do 17 sati bit će uvijek u stresu hoće li stići po dijete do kraja radnog vremena vrtića, a moguće je i da će osjećati grižnju savjest jer je posljednji roditelj koji dolazi po dijete. Stoga je u tom situacijama divno kad organizacija dozvoli da se tipično radno vrijeme od 9 do 17h može pomaknuti na ono od 8 do 16h.

  1. Poticaji i nagrade:

Provedite programe poticaja ili nagrade kako biste motivirali zaposlenike da postignu određene ciljeve ili prekretnice. To može uključivati ​​bonuse, dodatno slobodno vrijeme ili druge značajne poticaje koji su u skladu sa željama zaposlenika.

  1. Potaknite osjećaj svrhe:

Pomognite zaposlenicima da razumiju kako njihov rad doprinosi cjelokupnoj misiji i ciljevima organizacije. Povežite njihove individualne napore sa širom svrhom, da se osjećaju vrijednima i da njihov rad čini razliku.

  1. NAJVAŽNIJE: Voditi primjerom:

Budite uzor pokazujući entuzijazam, predanost i pozitivan stav. Vaša vlastita motivacija i strast nadahnut će i utjecati na zaposlenike da usvoje isti način razmišljanja. Ukoliko zaposlenicima govorite jedno, a sami se ponašate drugačije, teško ćete uspostaviti dobar odnos i zapravo motivirati zaposlenike da prate vaše smjernice.

Upamtite, svaki je zaposlenik jedinstven, stoga je važno razumjeti individualne potrebe I motivaciju te prilagoditi svoj pristup prema tome. Redovito procjenjujte i prilagođavajte svoje strategije I stil vođenja, kako biste bili sigurni da ostaju relevantne i učinkovite u motiviranju vaših zaposlenika.